.... Žít svůj sen ....

MUDr. Yvona Kotroušová MBA
lékařka, mentorka a koučka
certifikovaná koučka a mentorka PURE MIND
Ambassadorka Niche

soulad
Yvona Kotroušová

Yvona Kotroušová

Soulad

V těchto bouřlivých (a to i doslova) dnech, nabytých třaskavě měnící se energií, toužíme možná více než jindy po trvalosti, klidu, zázemí a pohodě, a to napříč naším životem – zaměstnáním počínaje a vztahem konče.

Všichni požadují návod na spokojený vztah a poučkami, jak na něj, se to hemží všude. Bohužel ne všechny jsou účinné či proveditelné, protože pokud by byly, neplnily by se tolik poradny vztahových koučů či psychoterapeutů.

Velká část z nich hovoří o rovnováze ve vztahu, a některé až téměř dogmaticky tvrdí, že všeho by mělo být polovina. Polovina investice (vztahové, citové, pracovní, logistické…) jednoho partnera a polovina toho druhého.

Což by bylo jistě ideální. Dokážu si představit pro mě úsměvný příběh, kdy jeden z partnerů vyndá polovinu nádobí z myčky a bude čekat na toto druhého. Jsou však situace, kdy dělit na polovinu nelze, a hlavně – život tak nefunguje.

Mohou zasáhnout vážné problémy, jako je nemoc, změna zaměstnání, či „jen“ prostá únava, které znemožní dočasně či trvaleji jednomu z partnerů fungovat naplno. Měli bychom také zohlednit schopnosti a znalosti každého z nich, protože – pokud jeden z nich neumí vařit, těžko v liché dny ohromí svým kulinářským uměním a bude neustále jen „chleba s něčím.“

A tak spíše než o rovnováhu (ve smyslu má dáti – dal) půjde o harmonii, soulad ve vztahu.

O to, aby věci plynuly a my byli spokojení a neměli potřebu řešit.

V tom případě bude úplně jedno, když žena bude mít na starosti téměř celou domácnost a muž téměř celou zahradu a dům, protože se na tom dohodli, vědí, že jsou zastupitelní a oba uznávají potřeby a zájmy toho druhého.

Stejně tak – je li jeden z nich aktivnější i ve vztahu, neustále vymýšlí, co by se dalo podniknout a více pečuje o partnera, měl by čas od času pocítit aktivní „satisfakci“ od toho druhého – třeba pozvání do kina, na večeři či kytici růží. Nebo jen odeslání hezké sms zprávy.

Jedině tak budou vztahové energie vyrovnané a ani jeden z nich nebude mít pocit, že příliš dává a málo dostává. Ale naopak bude vnímat zájem partnera o sebe. A o něm, o zájmu, v některém z příštích blogů.

Foto: pixabay.com, unsplash.com

Nenechte si ujít žádný příspěvek

Zadejte svůj e-mail a nic vám neuteče

Sdílet

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru

Milí přátelé,
od 1.12.2023 bude koučovna přestěhována na novou adresu – budova Oberbank AG Písek, Budovcova 2430, 39701 Písek – výtahem (boční vchod) do 3.patra.

Budu se na vás moc těšit !