.... Žít svůj sen ....

MUDr. Yvona Kotroušová MBA
lékařka, mentorka a koučka
certifikovaná koučka a mentorka PURE MIND
Ambassadorka Niche

kolik-stoji-zajem
Picture of Yvona Kotroušová

Yvona Kotroušová

Kolik stojí zájem?

Divná otázka, nemyslíte? Kolik stojí zájem? Zájem partnerů o toho druhého? Či přesněji vyjádření zájmu? Jsou li na počátku vztahu, pak nic není problém. Oba se snaží být neustále spolu, mluví spolu, jedí, dýchají, milují se a doplňují. Postupem času, jak se jejich vztah prohlubuje, částečně mizí i jejich potřeba sdílet vše a dokazovat si lásku a zájem, i proto, že jsou si čím dál více jeden druhým jistí. Mizí zamilovanost ze vztahu, ale samotná láska se prohlubuje, zintenzivňuje, přidávají se pocity vděčnosti, radosti, odpovědnosti, trvalosti a harmonie.

Pokud pár žije spolu, nastupují starosti všedního dne – vkrádá se stereotyp. Díky povinnostem v práci i doma včetně péče o děti či bydlení se nedostává času. Na nic. Může se stát, že však milující se pár spolu zatím nežije. Věci se pak stávají mnohem složitější, včetně společného plánování a dostatku času na něj. Někdy vše plyne hladce a někdy nás povinnosti k uzoufání drtí. Nemáme čas.

Je však čas totéž co zájem? Nemyslím. Proč? Zájem (o toho druhého) je věc, kterou máme k dispozici všichni. Vždy. Svobodně. Nezávisle na volném čase, který prokazatelně či jen subjektivně nemáme. Zájem totiž vychází jen z nás, z našeho rozhodnutí, abychom vyjádřili tomu druhému, že na něj myslíme, chceme ho něčím potěšit, pohladit, povzbudit. Projevit zájem vůbec nemusí spotřebovat mnoho našeho času – většinou to je přesně naopak:

Napsat pár slov, poslat písničku, popřát hezké ráno či dobrou noc, připravit snídani, pozvat na večeři, koupit oblíbenou čokoládu, s láskou vyžehlit košili, zanechat lísteček s milým vzkazem v kapse kalhot, nebo „jenom“ (protože to není žádné jenom) obejmout. (Obejmutí je totiž nejsilnějším neverbálním projevem citu, jaký můžeme druhému dát.)

Vidíte, jsou to zcela obyčejné věci, na které dosáhnou úplně všichni. Nestojí ani čas, ani peníze, ani velké úsilí. Jsou závislé pouze na tom, zda chceme nebo nechceme je tomu druhému dát. Nikdo z nás totiž není natolik zaneprázdněn, aby tyhle drobnosti nemohl udělat. Cena projevení zájmu sama o sobě velká není. Ale pokud to neuděláme, může nás závratně stát – někdy lásku. Někdy vztah samotný.

Foto: pixabay.com, unsplash.com

Nenechte si ujít žádný příspěvek

Zadejte svůj e-mail a nic vám neuteče

Sdílet

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru