.... Žít svůj sen ....

MUDr. Yvona Kotroušová
lékařka, mentorka a koučka​
certifikovaná koučka a mentorka PURE MIND

dotek
Yvona Kotroušová

Yvona Kotroušová

Síla doteku

Každý jsme prožili ve svém životě nějakou nemoc těla. Takovou, která vás na chvíli znehybnila, uložila na lůžko a vy jste byli donuceni vyhledat pomoc lékaře, aby se vaše tělo dostalo zpět do formy co možno nejrychleji. Možná jste zprvu smlouvali s lékařem, zda je skutečně nutný klid na lůžku či pracovní neschopnost, ale v závěru jste poslechli a došli k tomu, že rekonvalescence byla pro vás zdravá a nutná.

Co ale dělat, když stůně vaše duše? A srdce?

Nemyslím teď závažné psychiatrické diagnózy, kde není sporu o tom, že by měly být léčeny odborným lékařem. Bavím se teď o jejich předstupních – malých i větších zraněních srdce, které bolí, o (dlouho)trvající nepohodě, smutku, starostech, trápení i nesplněných snech.

Uvědomíte si, že i ona ( vaše duše ) potřebuje pomoci? Že i ona touží po odpočinku, laskavosti, přijetí a pochopení? A dovolíte jí to? Dopřejete si tohle všechno sami pro sebe? Jste schopni pomoci, vyslechnout i poradit vašim blízkým, přátelům. DOVOLÍTE si vyslechnout a poradit sami sobě??

Když se rozhlédnete v přírodě, uvidíte, jak všechno živé (rostliny, zvířata …) touží po jediném:

Být milován a uspokojen v jejich základních potřebách (přijímat a vylučovat potravu, rozmnožovat se a – být milován). Malé štěně, kotě i jakékoli jiné zvíře touží po doteku a lásce. A když je dostane, prospívá mu to a daří se mu dobře. Když pohladíte květinu, o kterou se staráte, bude také lépe růst.

A určitě jste už slyšeli o tom, jak spolu komunikují stromy ….

Jsou známy případy dětí žijících v kojeneckých ústavech, na které neměl personál tolik času, a jejichž duševní i fyzický vývoj neprobíhal tak, jak měl právě  pro tzv. sociální deprivaci, tedy nedostatek citu a přijetí okolím.

Jak jste na tom vy?? Dostáváte skutečně tolik citu a lásky, kolik potřebujete?? Tolik, o kolik prosí vaše srdce?? Jedním z nejkrásnějších způsobů komunikace je DOTYK.

Nemusíte mít slova, abyste vyjádřili, co cítíte. Lásku. Vášeň. Domov. Strach. Nejistotu. Bolest. Utrpení ….

Když je vám ouvej, zkuste si představit, co by vám pomohlo? Co byste vlastně teď potřebovali??

Jsem si jistá, že jedním z přání je, aby vás blízký člověk obejmul, a jen tak chvíli držel v náručí. Aby vám tím dal pocit bezpečí, lásky, přijetí, ochrany i pochopení. A aby vás doslova nabil jeho energií.

Nebojte se říci si o obejmutí.

A předávejte obejmutí dál.

Foto: pixabay.com, unsplash.com

Nenechte si ujít žádný příspěvek

Zadejte svůj e-mail a nic vám neuteče

Sdílet

Share on facebook

Napsat komentář