.... Žít svůj sen ....

MUDr. Yvona Kotroušová
lékařka, mentorka a koučka​
certifikovaná koučka a mentorka PURE MIND

girl-1149933_1280

Pustit….

Věnováno všem těm, kteří to potřebují ….

Je dobojováno. Bitva prohrána. Už není o co se rvát. O co se snažit. O co usilovat. Jsme otřeseni a nemůžeme se hnout z místa. Nechápavě pozorujeme okolí, které je najednou tak cizí, a vše se nám v hlavě přehrává jako zpomalený film s hodně špatným koncem. Krvácíme z hlubokých ran a je vůbec zázrak, že jsme vše přežili. Přesto jsme tu zůstali a dýcháme.

Nežijeme však. Přežíváme. K žití potřebujeme radost, smích, lásku a hravost. Nic z toho teď není. Cítíme se neschopni cokoli udělat a při vzpomínkách se nám do očí derou slzy. Tak rádi bychom byli jinde, tak rádi bychom slyšeli, že vše byl jen zlý sen a ne skutečnost, tak rádi bychom byli, aby vše bylo již za námi. Jenže není. A po odeznění prvotní apatie a ochromení nasedá smutek, lítost a pocit bezvýchodné situace.

Co tedy s tím? Dá se vůbec nějak pomoci?

Ať už prožíváte cokoli – závažnou nemoc, ztrátu blízkého, rozchod, propuštění z práce, závažné neshody v rodině – vězte, že všechno má řešení a nic nemusíte dělat teď hned.

1. Dejte si čas. Nespěchejte na sebe, přijměte svoji bolest a dovolte si jí prožít. Plakejte, křičte a nadávejte, vypište se z ní na papír, který pak můžete spálit, tvořte hudbu, nebo jděte běhat. Uvědomte si, že vše se děje v čase, jak má.

2. Dejte průchod svým emocím.

3. Stanovte si malé, pozvolné cíle. Nechtějte situaci vyřešit hned, ale pomalu. Po krocích. Začněte třeba tím, že si setřete slzy, umyjete vlasy a jen tak pro sebe hezky obléknete.

4. Mějte důvěrnou přítelkyni či kouče, komu se můžete v soukromí vypovídat ze svého trápení.

5. Dbejte na dostatečný spánek, zdravou výživu a přiměřený pohyb. Vaše tělo teď potřebuje mnoho kvalitních zdrojů energie, protože hojivý proces je velmi náročný.

6. Poznejte a využívejte vaše zdroje štěstí. Kontakt s dítětem, parterem, se zvířaty, pobyt v přírodě, četbu, hudbu, sport, jídlo, filmy, cestování …. cokoli, co vám udělá radost.

7. Nemějte přehnaná očekávání. Nemůžete se spolehnout na to, že jedna knížka či poslech oblíbené hudby za vás vše vyřeší. Není tomu tak. Užívejte si naopak jednotlivých malých chvilek pohody a radosti.

8. Buďte na sebe laskaví. Mějte se rádi. Jste přece sami sobě tou největší kamarádkou, kamarádem.

9. Komunikujte. Neuzavírejte se do sebe a před světem, nebojte se před blízkými mluvit o tom, co vás trápí. Neskrývejte vaší bolest. Mohla by v budoucnu napáchat mnoho škod na vašem těle.

10. Když vám situace přeroste přes hlavu a vy zjistíte, že se již nedá zvládnout, nebojte se vyhledat odbornou pomoc.

11. Nezabíjejte v sobě lásku. Láska je nejkrásnější a nejvyšší cit, který máme. Hojí rány, sbližuje spřízněné duše a celkově nás povznáší. Nikdy nevíte, kdy k vám přijde a proč. Ale až se to stane, bezpečně ten moment poznáte. Vychutnávejte si její každičký okamžik a užijte si jí naplno.

12. Nebojte se pustit vaší bolest a trápení Vesmíru. Někdy se stane, že ať děláme cokoli, situace nemá řešení v dané době. Pohybujeme se pak v kruhu a takzvaně cyklíme bolavé emoce. V ten okamžik je lepší s pokorou předat naše trápení, bolest i sny Bohu, Vesmíru a nechat na nich, aby svou mocí konali.

Nebojte se výsledku. Vždy se totiž stane to, co bude pro nás dobrem.

Krásný večer.

Foto: pixabay.com, unsplash.com

Nenechte si ujít žádný příspěvek

Zadejte svůj e-mail a nic vám neuteče

Sdílet

Share on facebook

Napsat komentář

Close Menu