.... Žít svůj sen ....

MUDr. Yvona Kotroušová MBA
lékařka, mentorka a koučka
certifikovaná koučka a mentorka PURE MIND
Ambassadorka Niche

o-vunich
Picture of Yvona Kotroušová

Yvona Kotroušová

O vůních

Oblékat lidi je práce jistě krásná. Pro módní návrháře, stylisty, majitelé butiků i samotné asistenty prodeje. Možná ještě krásnější je, když někdo obléká vaší duši. Jak?

Duši si tvoříme všichni sami – tím, co nám bylo dáno, naším krédem, zkušenostmi, výchovou, životními postoji a vzorci i ne-náhodami, které během života prožíváme. Je krásné, když jí pomáhají dotvářet i zevní vlivy. A mezi ně patří parfémy.

Jistě se všichni shodneme, jak příjemně nám je ve společnosti někoho, kdo (nám) hezky voní. Jak se cítíme dobře, uvolněně a máme k danému člověku sympatie. A naopak – jen velmi nelibě neseme, máme li být v přítomnosti někoho, kdo páchne. Dokonce se nám může dělat fyzicky špatně, můžeme být nervózní, podráždění, velmi nespokojení. Čím to je? Proč nás tak mocně vůně ovlivňují?

Pojďme do historie – čich patřil u člověka odjakživa (tak jako u ostatních živočichů) k zásadním smyslovým orgánům, které jej chránily a pomáhaly mu přežít. Čichem se dalo doslova vycítit nebezpečí, stres (díky potu a vylučování některých působků při stresu vzniklých do něj), ale i přitažlivost a láska partnera (feromony), aby zůstal zachován rod. Postupně, jak se člověk vyvíjel, a s ním i nástroje, které mu ulehčovaly jeho přežití, by se mohlo zdát, že čich může být zapomenut jako něco, co nepotřebujeme. Vždyť také čichové centrum je uloženo ve vývojově nejstarší části mozku. A mnozí se domnívají, že slouží jen jako zpestření módy, pro naší potěchu.

Omyl, přátelé.

Význam vůní v našem životě je nezaměnitelný! Každý z  nás si pamatuje jemu libé vjemy, jak voněla maminka, jídlo od ní podávané, jak voní vzduch po dešti, květy stromů či novorozené miminko. Takové vzpomínky jsou pak hluboko uloženy v našem podvědomí.

Existují vůně, které máme spojeny s určitým člověkem, s určitým prostředím či náladou nebo vzpomínkami. A stejně to tak mají druzí s námi. Voní li nám něco hezky, líbí se nám to, přitahuje nás to a naše emoce vyjadřují radost a štěstí. Proto je možné, aby dobře zvolený parfém zvládl přeměnit náladu člověka v lepší, aby dokázal posílit jeho sebevědomí, sebelásku a uměl vzbudit zájem někoho dalšího. Takovou má moc.

Jak však zvolit kvalitní parfém? Jak si vybrat ten, který mně bude sedět? Který bude vyjadřovat, podtrhovat moji osobnost? Zapomeňte přátelé na hromadně vyráběné parfémy rádoby zvučných značek. Tato jména už bohužel dávno nevyrábí vůně v zemích jejich původu, ale v zemích třetích, kde si bohužel o kvalitě dotyčného produktu můžeme nechat jen zdát.

Nestalo se vám náhodou totéž, co mě? Že jsem si šla pro kdysi oblíbenou vůni a v obchodě jsem jí s velkým rozčarováním odložila, protože nevoněla už vůbec tak, jak jsem si jí pamatovala? … Bohužel i v parfemářství bývá často kvalita nahrazena kvantitou.

Poradím vám  – obraťte svou pozornost k tzv. niche parfémům. K takovým, které vychází z přírodních surovin, obsahují vysoké koncentrace původních ingrediencí, často velmi vzácných, a jejichž výrobou se zaobírají malé filiálky, avšak s těmi nejlepšími světovými parfémáři. A kupujte je u vyškolených poradců, kteří se vůním věnují a zvládnou odhadnout vaší osobnost tak, aby vás dokonale vystihla. U těch, kteří obléknou vaší duši do závoje krásy.

Z parfému byste se měli radovat především vy sami. A nebojte se do něj obléknout na noc, třeba i dát pár kapek na polštář. Umí to divy :-) … S vámi i vašimi nejbližšími.

Foto: pixabay.com, unsplash.com

Nenechte si ujít žádný příspěvek

Zadejte svůj e-mail a nic vám neuteče

Sdílet

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru