.... Žít svůj sen ....

MUDr. Yvona Kotroušová MBA
lékařka, mentorka a koučka
certifikovaná koučka a mentorka PURE MIND
Ambassadorka Niche

penize
Yvona Kotroušová

Yvona Kotroušová

Peníze?? Peníze!!

Fuuuj!! Pohoršeně krčíte nosík a držíte se za hlavu. Tak povrchní!

Ale no tak ? Nebudeme si hrát na to, že bez peněz se dá žít, protože pijeme rosu a zajídáme jí okvětními plátky růží. Tak pokrytečtí přece sami k sobě nejsme!

Proč by měly být peníze špatné? Jde jen o věc. Špatné mohou být naše záměry s nimi, účel, pro jaký je máme, získáváme a hromadíme. Ale ne ony samotné. Není dobře, pokud se stanou naším jediným cílem. To je však o nás, ne o nich. Osobně nevidím nic špatného na tom chtít být rozumně zaopatřeni, mít finanční rezervu, mít hezké bydlení, splatit hypotéku či úvěry. Vše ale tak, aby byly peníze pouze prostředkem k tomu, aby se nám dobře žilo. Aby sloužily bohulibým účelům včetně pomoci těm zranitelným, zvířata nevyjímaje.

A pokud je získávám usilovnou a poctivou prací, proč bych se za ně měla stydět? Proč bych je měla naoko hanit? Jen proto, že to dělají jiní? Nebo že nás učili, že se o nich nemá mluvit? Že jsou peníze špatné? To už ne, prosím.

Naučme se ocenit kvalitu. Fakt, že někdo umí. Zná. Že se věnuje s mimořádným nasazením jeho práci. Že něco vymyslí. Vytvoří. Nebo potěší naší duši krásnem. Nechť je takový člověk pro nás inspirací, nikoli zdrojem závisti. Učme se od něj. A naopak nesnažme se jej shodit.

Pro mnohé, zejména pak v pomáhajících profesích je obtížné říci si o adekvátní ohodnocení naší práce, o navýšení mzdy, o peníze navíc, o ocenění naší profesní hodnoty.

Už vás slyším: “To se přece nedělá! Samochvála smrdí! Peníze jsou špinavé! Naše práce je naším posláním!” a tak podobně .…

To, že ostatní nevidí (a měli by) naší správnou hodnotu na trhu práce, přece neznamená, že jí nebudeme vidět my sami!! Probůh!!!

Co my lékaři?? Zdravotníci obecně? Že je naše práce pro nás posláním? Ano, proč by neměla být? A to se nějak vylučuje s adekvátním finančním ohodnocením?? Nemyslím. Za co budeme jíst? Za co zaplatíme našim dětem zájmové kroužky? Za co je vezmeme na vytouženou dovolenou, když už v práci trávíme mnoho hodin přesčas ?

Milí přátelé, dávejte si pozor i na takové drobnosti, jako je váš osobní postoj k financím. Budete li uvnitř sebe přesvědčeni o tom, že jsou peníze špatné a nesluší se si o ně říci, natož o zvýšení mzdy, ovládnou tyto myšlenky vaše podvědomí a časem se skutečně může stát, že budou ovlivňovat vaše vnitřní nastavení. Dokonce tak, že snaha o dosažení finanční hojnosti bude pro vás neúspěšnou.

Peníze nejsou špatné. Jsou jen věc. Nemají city a emoce. Ale mohou nám či jiným lidem posloužit k naplnění našich snů, našich zdrojů štěstí. Máme ve zvyku přisuzovat věcem naše vlastnosti. Ty dobré, i ty špatné.

Nenechme se tedy odradit  a nebojme si vytvářet vlastním přičiněním finanční hojnost.

Foto: pixabay.com, unsplash.com

Nenechte si ujít žádný příspěvek

Zadejte svůj e-mail a nic vám neuteče

Sdílet

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru