.... Žít svůj sen ....

MUDr. Yvona Kotroušová
lékařka, mentorka a koučka​
certifikovaná koučka a mentorka PURE MIND

baby-carriage

Mateřská dovolená?

Mateřská DOVOLENÁ?? (lehce humorné čtení o běžném životě)

Od radostného zjištění těhotenství uplynulo pár měsíců a vy si konečně nesete z porodnice vytoužený uzlíček štěstí domů. Před vámi jsou jen šťastné zítřky, vše je zalito sluncem a vy se již těšíte, jak si vyjdete krásně upravená (ano, přesně jako ta nádherná modelka na snímku v katalogu s kočárky, co měla kostýmek velikosti maximálně 36 a jehly na snovém podpatku) na první procházku s miminkem.

Pravda, máte trochu nedůvěru, protože si ještě živě pamatujete na porod (při němž vám slibovali, že to potrvá jen chvilku ….), ale když to dokázaly jiné ženy, tak vy také. První stres nastane, když zjistíte, že dítě pořád křičí. Ať děláte, co děláte a co vás učili , nezabírá nic. Krmení, přebalování, mazlení, nošení, houpání, ježdění v kočárku, zpívání, mluvení, prostě nic. Na čas zaberou pravidelné noční vyjížďky v autosedačce, kdy se do akce zapojí i tatínkové, ale vyhráno zdaleka nemáte.

Po čase se zharmonizuje spaní miminka s krmením a přebalováním, získáte režim, ale s vaším (režimem) to opravdu nemá nic společného. Úměrně spokojenosti dítěte a jeho zdárnému prospívání stoupá vaše únava, nevyspání, kruhy pod očima a vědomí, že NIC nestíháte a na nic nemáte čas. Dát si v klidu sprchu je vzácnost a najíst se? Kdy proboha??

Už dávno jste zahodila myšlenku na jehly při procházce s kočárkem, ale pořád nevzdáváte sen o té upravenosti i kostýmku pidi velikosti.

A váš muž??

Jistěže víte, že máte doma partnera. Pravidelně se střídáte v péči o miminko, tedy pokud to jde, ale přeci jen – chodí do práce a vás čas od času napadne, zda opravdu potřebuje po práci chvíli klidu, když vy jí nemáte za celé dny, a myšlenky na partnerský život rovnou odpískáte. I novopečený tatínek přestává stíhat a čas od času pronese zoufalou poznámku o tom, jak to dělají jiné rodiny, které péči o miminko zvládají, a zda opravdu NEMŮŽETE UŽ KONEČNĚ !!!!! TO DÍTĚ !!!!! UTIŠIT !!!!! PROTOŽE TADY SE NEDÁ SPÁT !!!! A ON JDE RÁNO DO PRÁCE.

Což vám moc nepomůže, a ještě více vás utvrdí v tom, že je chyba ve vás. A to je špatně.

Hlodají ve vás myšlenky, kde děláte chybu, protože jiné matky vše zvládají, začínáte se s nimi srovnávat, začínáte srovnávat vaše dítě (jak reaguje, proč tak reaguje, zda se vyvíjí stejně rychle jako sousedovic Anička, co umí a neumí). Začnete mít pocit, že jste nemožná, nic vám nejde, nezvládnete se ani převléci z pyžama do oblečení na den, natož uklidit nebo něco uvařit. Přestanete si být jistá, zda o vaše miminko pečujete vůbec dobře, začnete být úzkostná a již dopředu se bát toho, co přinesou další dny, může vás začít bolest žaludek, točit se hlava, vnímáte bušení srdce i tlak v krku. A tak se hroutíte, pláčete a jste nervózní na partnera a všechny okolo vás.

A víte proč? Chcete být dokonalá. Myslíte si, že to tak má být. Vidíte onu krásnou modelku se spokojeným miminkem v katalogu, a nedojde vám, že ta dívka dítě ani neviděla a není její, že o ní několik hodin před focením pečovali vizážisté a stylisté, že se dobře vyspala a scéna je perfektně nasvícená, a hlavně – že jde o reklamu. Tedy – KLAM .

Co tedy s tím? Má to vůbec řešení?

Ale jistě že ano !

– netlačte na sebe, nechtějte být dokonalá

– přijměte sebe i své okolí takové, jaké jsou, a věřte, že všichni, i vy, děláte to nejlepší, co umíte

– nesrovnávejte se s jinými maminkami

– neporovnávejte ani vaše miminko s jinými dětmi, každé je jiné a má nárok se vyvíjet i projevovat odlišně

– buďte laskavá na svého partnera

– buďte laskavá na sebe

– rozdělte si péči o domácnost a ve vzácných chvílích volna skutečně odpočívejte a čerpejte sílu na další dny

– spěte, pokud to půjde

– neberte péči o milované miminko tak vážně – užívejte si jeden druhého a pamatujte na to, že je normální nevědět, protože se na život spolu teprve učíte.

Pokud vás tohle téma zaujalo a potřebovali byste se na něj více zaměřit, neváhejte mě kontaktovat a objednejte se na individuální konzultace.

Foto: pixabay.com, unsplash.com

Nenechte si ujít žádný příspěvek

Zadejte svůj e-mail a nic vám neuteče

Sdílet

Share on facebook

Napsat komentář

Close Menu