.... Žít svůj sen ....

MUDr. Yvona Kotroušová MBA
lékařka, mentorka a koučka
certifikovaná koučka a mentorka PURE MIND
Ambassadorka Niche

jaty
Picture of Yvona Kotroušová

Yvona Kotroušová

JáTy

“Ty bláho, to je strašný!” stěžuje si kamarádka. “On doma nic neudělá, nepomůže, je línej, ani na kolo se mnou nejde. A víš co? Už mi nebaví se ho prosit, kašlu na něj, půjdu sama s kamarády,” lamentuje.

Tyhle a podobné nářky od kamarádek či klientek v koučovně slýchám poměrně často. Jsou silně emotivně podbarvené, ženy se cítí nepochopené, nemilované, nedůležité pro partnera, cítí marnost, zklamání se v něm, vztek a jeho zradu. Mají sklon reagovat ihned, razantně a pěkně emotivně. Upadají do (sebe)lítostivého kruhu, v němž se točí, a jsou schopny samy sebe přivézt k pláči. Nebo k zuřivosti. Nebo k obojímu.

Zlobí se na partnera a jeho argumenty nevnímají. Proč? Protože se mylně domnívají, že Já = Ty. Že existuje JáTy dohromady. Že jsou s partnerem identičtí, že stejně přemýšlejí, stejně sní, stejně se chovají, mají stejné cíle a plány, a stejnou cestu, jakou k nim dojdou.

Omyl! Velký omyl! Její představy nikdy nebudou jeho představami. Její očekávání nikdy nebude jeho očekáváním. (O tom, že jakákoli očekávání ve vztahu jsou cestou do pekel, si přečtěte v několika z mých předchozích blogů.) A její důvody, proč něco zrovna takhle dělá, nikdy nebudou důvody partnera. Realita je jiná a proto se jí nesnažme svazovat našimi představami. Naopak. Začněme jí žít my samy / i.

Jak? Mluvily jste opravdu s partnerem o problému? O tom, co vás trápí? A řekly jste mu to tak, aby vás pochopil? Jasně a jednoznačně, bez jakéhokoli naznačování? Řekly jste si napřímo o to, co chcete? A jste si vědomy toho, že partner neměl identické dětství ani identickou výchovu jako vy a tedy jeho přemýšlení může vést úplně jinam? Že on opravdu nemusí umět provést pro vás třeba banální věc, protože se s tím nikdy nesetkal? Nezažil to? A neví? Jen se vám to třeba bojí /stydí / co já vím .… přiznat, protože si (mylně) myslí, že jako chlap a alfa musí všechny znát a všechno umět? A vždy si vědět rady? (A mimochodem že třeba i právě proto s vámi komunikuje méně, než se vám líbí ??) .…

A proto, milé dámy, dříve, než začnete lamentovat na partnera, raději zkuste chvilku mlčet. Nic neříkat. A podívat se na problém jeho očima. A až to uděláte, zkuste pak otevřeně a jasně komunikovat. Jedině tohle je zaručený návod na úspěšné doběhnutí do cíle, který se jmenuje naplněný vztah.

Tak držím pěsti a zlomte vaz!

Foto: pixabay.com, unsplash.com

Nenechte si ujít žádný příspěvek

Zadejte svůj e-mail a nic vám neuteče

Sdílet

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru