.... Žít svůj sen ....

MUDr. Yvona Kotroušová MBA
lékařka, mentorka a koučka
certifikovaná koučka a mentorka PURE MIND
Ambassadorka Niche

ja na prvnim miste
Yvona Kotroušová

Yvona Kotroušová

JÁ na prvním místě (o dávání a braní)

Před nedávnem jsem přednášela lékařům o koučinku, mentoringu i sebepéči a na některé dotazy reagovala i písemně. Nešlo si nevšimnout mnohdy povytaženého obočí, nakrčeného čela či rukou složených před hrudníkem. Vše jako projev neverbálního nesouhlasu či pozastavení se nad tím, co říkám a píšu.

Kolegové byli kultivovaní a tak bohužel neřekli nahlas, co si myslí. Škoda. Protože by se pak rozvinula velmi důležitá diskuse. O dávání a braní. O tom, co je normální. A co být nemá. O tom, co se očekává od nás všech (nejen lékařů) a co je špatně. A proč. A co nás vůbec k tomu vede.

Takže: Pár pouček, které si zapamatujte:

1.  Vždy mějte sebe na prvním místě. Bez výjimek.

2. Pokud si myslíte, že jste v situaci, kdy to tak nejde, platí bod číslo jedna.

3. Je normální dávat pomoc, lásku, štěstí, péči či cokoli dalšího druhým. Ovšem až po vás!

4. Tím, že dáte (pomoc, lásku, štěstí, péči či cokoli dalšího) nejprve sami sobě, nejste sobci. A nejste ani divní. Protože:

5. Nemůžeš dávat to, co nemáš sám. Když nemáš uspokojeny své potřeby, z čeho bys uspokojil ty ostatní? (Auto bez benzínu taky nejede.)

6. Když se neumíš postarat sám o sebe (aby ses měl dobře, aby se Ti dařilo, abys byl šťastný, abys byl milovaný), proč se chceš starat o ostatní? Chceš se na nich učit? Nebylo by lepší si to vyzkoušet na sobě?

7. Máš lásku? Jsi milovaný? Super, jen tak dál!

8. Nemáš lásku? A máš rád sám sebe? Že ne? … Jak ti jí může dát druhý, když jí neumíš dát sám sobě? Tím si lásku do života nepřitáhneš.

9. Vykašli se na to, že se něco má!

Ty žiješ svůj život, a nikdo další jej za Tebe žít nebude. Rozhodni se podle svého srdce a pravdivě. Jestli zvládneš dobro dál, jedině dobře. A jestli to zatím nezvládneš, platí body výše.

10. Vyšší level: Zkus se zamyslet, proč pomáháš? Jestli z nezištné lásky k druhým a díky tvému vlastnímu naplnění, super. Jestli však podvědomě očekáváš, že za pomoc jiným dostaneš uznání, poklepání po ramenou, pozornost nebo dokonce lásku, pak … je něco špatně.

Protože:

11. Jedině nezištná láska (péče, pomoc, rada, cokoli dalšího) je ta pravá.

Foto: pixabay.com, unsplash.com

Nenechte si ujít žádný příspěvek

Zadejte svůj e-mail a nic vám neuteče

Sdílet

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru

Milí přátelé,
od 1.12.2023 bude koučovna přestěhována na novou adresu – budova Oberbank AG Písek, Budovcova 2430, 39701 Písek – výtahem (boční vchod) do 3.patra.

Budu se na vás moc těšit !