.... Žít svůj sen ....

MUDr. Yvona Kotroušová MBA
lékařka, mentorka a koučka
certifikovaná koučka a mentorka PURE MIND
Ambassadorka Niche

dovolena
Picture of Yvona Kotroušová

Yvona Kotroušová

Dovolená

Léto je spolu s jarem obdobím, které miluji a na které se vždy moc těším. Krom životadárného slunce , tepla, voňavého vzduchu a vody i na dovolenou. Je pro mě důležitá. A pro vás? Jak to máte vy?

Dovolená je od slova dovolit (si). Dovolit (si ) nic nedělat, jen tak lenošit, dosyta spát a dobře jíst, trávit mnohem větší dobu než obvykle v přírodě a třeba i pohybem, dopřát si čas na kulturu, setkání s přáteli a především dopřát si čas sám/sama na sebe. Tím nemyslím pouze péči o zevnějšek (dojít si na kosmetiku, pedikúru, ke kadeřníkovi), ale především pečovat o své nitro. Právě tento moment – obrácení se sám k sobě do klidu a harmonie, když v předešlých pracovních dnech prožíváme hektická období, velký tlak na výkon a stres – je velmi důležitý.

Mnozí z vás se ale ptají, zda si vůbec mohou dovolenou a toto usebrání se sám k sobě dovolit, když jsou tak pracovně vytíženi či řeší důležitá rozhodnutí či možná i životní změny? Zda by právě proto nebylo lepší nejprve dokončit pracovní úkoly, dořešit to, co vás stresuje, a definitivně se rozhodnout pro nějakou variantu, která se jeví jako nejlepší?

Ruku na srdce. Jak dlouho řešíte tyto závažné problémy? Den? Týden? .… pochybuji. Spíše delší dobu, viďte? Opravdu si tedy myslíte, že tyto dlouhodobé záležitosti vyřešíte během dvou týdnů dovolené? .… Cítíte se pod trvalým tlakem a díky tomu ve stresu. Domníváte se, že vaše rozhodnutí a řešení, přijatá právě pod tímto tlakem, budou ta správná? Co když je to naopak? Neprospěly by vám dva týdny oddechu a relaxace, které vám umožní vypnout a zaměřit se sám na sebe? Daleko od starostí a problémů? Dovolit si problémy nikoli zamést pod koberec, ale pouze je na krátkou dobu posunout? Co se tak hrozného stane, že voláte, že to nejde? Zboří se svět? Přestane vycházet slunce?

Třeba se stane to, že vy sami dojdete ke zklidnění. Přijmete situaci, v níž jste, jako realitu, a začnete s ní splývat. Odpočinete si fyzicky i psychicky a tím najednou uvidíte vaší situaci jasněji, jakoby jinýma očima. A možná tento nový pohled vás povede ke správnému rozhodnutí? Moc vám to přeji. A tak – nebojte si dovolit dovolenou.

Foto: pixabay.com, unsplash.com

Nenechte si ujít žádný příspěvek

Zadejte svůj e-mail a nic vám neuteče

Sdílet

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru