.... Žít svůj sen ....

MUDr. Yvona Kotroušová MBA
lékařka, mentorka a koučka
certifikovaná koučka a mentorka PURE MIND
Ambassadorka Niche

book
Picture of Yvona Kotroušová

Yvona Kotroušová

Aby tělo zvládlo

Milí přátelé,

tím, že Covid-19 propukl, jsme dostali neskutečný dar – dar blízkosti, lidskosti, porozumění, času na své nejbližší i sami na sebe (v tomhle mám jako lékařka smůlu) a dar možnosti změnit všechno, co jsme v dosavadním životě dělali špatně, či nedělali vůbec a moc bychom si přáli, aby se tomu tak stalo.

Už víme, že bychom měli naší duši i duši těch nejbližších nakrmit láskou, pochopením a sounáležitostí s lidmi i nově se probouzející přírodou. Čím ale krmit naše tělo?? A to doslova?? Jak se o něj starat zejména nyní, v době, kdy mnoho z nás prožívá neúměrně vysoký stres a strach??

V mých textech i na webových stránkách jste už jistě pochopili, že lidská bytost je mnohobarevná. Není to nikdy jen tělo, jen jeho myšlenky, jen emoce či jen jeho spiritualita. Všechny tyto čtyři roviny se vzájemně potkávají a prolínají, nemohou bez sebe existovat. Naopak – měly by vzájemně spolupracovat a být v harmonii. Pokud přijímáme pocit pokory a vděčnosti za svůj dosavadní život, a obracíme se k Bohu či Vesmíru, jde o spiritualitu, duchovno. Naše myšlenky si utřiďujeme čerpáním informací z médií a přemýšlením o nich. Naše duše (emoce) volala po lásce, a my jsme se jí naučili postupně dávat, ale i pro sebe přijímat. Nelze však žít jen na úrovni duše a myšlenek. To bychom zemřeli. Pohon pro ně poskytuje naše tělo – tím, že existuje, že vykonává práci, kterou má, upozorňuje na situace, v nichž cítíme třeba bolest, varuje nás před nebezpečím.

Co dělat pro to, aby se tělu dobře dařilo? Aby bylo zdravé? Součástí zdraví je psychika (která má zcela zásadní vliv na naší obranyschopnost!), o ní píšu své texty a opravdu se stačí do nich začíst, abyste pochopili to, co máte.

Nedílnou součástí zdraví je však i pohyb. Ano, slyšíte dobře, pohyb. Právě v této době. Nejenže vám udrží v činnosti svaly, prokrví je a cévami roznese do těla kyslík a další důležité látky, ale jako bonus posílí imunitní systém (a o něj právě jde) a vyrobí látky, které do těla přinesou pocit štěstí a radosti (endorfiny a enkefaliny). Proto je nám tak hezky, když si zacvičíme při svižné hudbě a nebo se proběhneme venku v přírodě.

Kdy jindy byste s pohybem chtěli začít, když na něj máte času tolik, kolik sami chcete?? Cvičte doma, dřepujte po ránu, jděte na procházku do přírody, pokud to je ještě možné vzhledem ke karanténním opatřením. A bude vám hezky.

A posledním zásadním článkem našeho zdraví je strava a obecně životospráva. To, jak žijeme, zda dostatečně (ideálně 7-8 hodin) spíme, zda máme neřesti, kterých by bylo lepší se zbavit (kouření, přejídání, alkohol, drogy), zda jíme dost čerstvého ovoce a zeleniny, zda jíme kvalitní potravu ideálně doma připravenou či dáváme přednost páchnoucím fastfoodům, kde se nevyhnete přepáleným tuků, éčkovým přísadám a velmi nekvalitním náhražkám masa a bílkoviny. Soustřeďte se na přirozené chutě jídla, které připravujete, na jednoduché kombinace, na vaření v páře, rychlé restování, na čerstvost a kvalitu surovin, zařaďte do jídelníčku ryby a zeleninu a – především – dostatek čisté vody, klidně z kohoutku. Říká se, že ideální množství pro zdravého dospělého člověka je 2-2.5 litru tekutin za den. Omezte dochucovadla, sůl, ale dejte přednost bylinkám a koření, omezte počet kávy denně, ale vychutnejte si jí pouze 1-2x, bude li kvalitní a opravdu dobrá, dejte si klidně i vysoce procentní čokoládu nebo sklenku dobrého vína občas.

Soustřeďte se na vaše tělo – ono samo vám řekne, co byste měli dělat, zda spát, projít se venku, relaxovat u filmu, i na co by mělo chuť, a snažte se mu vyhovět. Komunikujte o všem s vaším partnerem a prožívejte spolu pocit sounáležitosti a štěstí.

Jak poznáte , že je vám dobře?

Máte li doma psa nebo kočku, poznáte to snadno – dávají nám totiž nyní najevo (vím to, mám tři milované psy), jak moc jsou šťastní, když mají mnohem více doma svého pána a když je jejich smečka (tedy rodina) pohromadě. Nemějte zbytečné obavy z nákazy, ale buďte důslední a respektujte pravidla. Přijměte nemoc s pokorou. A věřte v myšlenku, že vše dopadne tak, jak má. Tedy dobře.

Hodně zdraví vám všem!

Foto: pixabay.com, unsplash.com

Nenechte si ujít žádný příspěvek

Zadejte svůj e-mail a nic vám neuteče

Sdílet

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru