.... Žít svůj sen ....

MUDr. Yvona Kotroušová MBA
lékařka, mentorka a koučka
certifikovaná koučka a mentorka PURE MIND
Ambassadorka Niche

rozum-a-cit
Yvona Kotroušová

Yvona Kotroušová

Rozum a cit

Rozum a cit jsou dva nerozlučné a důležité opěrné body v životě každého z nás, které se mohou vhodně doplňovat, převažovat, ale i stát v opozici vůči sobě v různou dobu našeho bytí. Nic z toho není špatně. A přitom vše je správně. Jak tedy poznat, kdy jeden každý z nich převažuje. A kdy vůbec má vládnout? Podle čeho se máme v životě rozhodovat?

Odpověď není snadná a je velmi různorodá, protože i naše životy takové jsou. Dokážeme si představit situace, kdy je třeba jednat rychle, přesně, racionálně a jasně. Ve složité dopravní situaci, v práci při důležitém rozhodnutí, v době, kdy pomáháme nebo dokonce zachraňujeme někoho slabšího… Jsou to chvíle, kdy je potřeba v prvé řadě jednat a konat, a až v té další řešit, co by bylo kdyby … a jaké jsem měla u toho pocity.

Jsou však situace, obvykle spojené s našimi emocemi, tedy prioritně situace ve vztazích, kam se dere do popředí cit. Co mám dělat? Jak to myslel? Myslela? Má mě rád? Chce se ke mně nastěhovat? Jak si mám vyložit její chování? Mám se mu ozvat sama? … Tohle jistě všichni znáte.

Někdy i v takové míře, kdy vnímáte, zejména při neshodách s partnerem, rozpor mezi tím, co byste chtěli a co byste měli udělat. Tomu rozporu říkáme, že jde o bitvu mezi citem a rozumem. Někdy. Možná.

Je však třeba si připustit, že často za rozum schováváme naše zraněné ego. To, co jsme chtěli, Představovali si. Očekávali. Po čem jsme toužili. A ono se to nemusel splnit. V obecné rovině nelze říci, co je lepší a kdy.

Platí však dvě zásady: Ta první – když opravdu vůbec nevím, co mám dělat a jak se rozhodnout, čemu dát přednost, vyplatí se počkat. Na cokoli – indicii, která nám ukáže cestu , jak dál, na vývoj situace či jednání našeho protějšku. Ono totiž platí, že pokud nevím, doba k rozhodnutí dosud nenazrála.

A ta druhá – zkuste si napsat na čistý papír, co by se stalo, kdybyste se rozhodli danou věc řešit srdcem, a co by se stalo, kdybyste se rozhodli řešit danou věc rozumem. Klady a zápory. Co převažuje? K čemu vás to táhne? A ještě lepší doporučení – zkuste se nacítit na tyto varianty vaším tělem. Ano, myslím to vážně. U jaké představy se vám dělá fyzicky špatně? Buší vám srdce a nemůžete dýchat? A u jaké z těch představ či rozhodnutí je vám naopak dobře? Nebo snad máte pověstné motýlky v břiše?

Snad jsem vám pomohla. A kdybyste přece jen ještě váhali – nebojte se mně ozvat, ráda vám pomohu při osobních setkáních.

Foto: pixabay.com, unsplash.com

Nenechte si ujít žádný příspěvek

Zadejte svůj e-mail a nic vám neuteče

Sdílet

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru

Milí přátelé,
od 1.12.2023 bude koučovna přestěhována na novou adresu – budova Oberbank AG Písek, Budovcova 2430, 39701 Písek – výtahem (boční vchod) do 3.patra.

Budu se na vás moc těšit !